Mind az Európai Uniós, mind a magyar jogszabályok előírják erdőtűzvédelmi tervek készítését és ezzel az erdőtűz megelőzési tevékenységek összehangolt kidolgozását és végrehajtását. A vonatkozó magyar joganyagba beépültek a modern erdőtűzoltási ismeretek, valamint pontosításra kerültek az erdőgazdálkodók, az erdőtűz megelőzésben és oltásban érdekelt szervezetek, hatóságok feladatai is.
Az erdészeti hatóság az erdőtűz megelőzéssel kapcsolatos információkat a lakosság részére kommunikációs eszközökkel igyekszik eljuttatni. Az erdőgazdálkodók részére jogszabályban előírt erdőtűz megelőzési feladatok vannak kijelölve, melyek végrehajtását az erdészeti hatóság, illetve a katasztrófavédelem ellenőrzi.
Az erdészeti hatóság Országos Erdőtűz Adattárat működtet, amely a tűzoltóságok (és az erdőgazdálkodók) által jelzett tűzesetek során leégett erdőterületek adatait tartalmazza. Ennek alapján szolgáltat adatot hazánk az EU Európai Erdőtűz-információs Rendszerébe (European Forest Fire Information System – EFFIS).
Az ország összes erdőterülete erdőtűz-veszélyességi kategóriákba van sorolva. A besorolást a NÉBIH által üzemeltetett Országos Erdőállomány Adattár erdőrészletenként és gazdálkodónként tartalmazza.
Az erdőgazdálkodóknak tűzveszélyes erdőterület nagyság felett tűzvédelmi tervet kell készíteniük, amit a katasztrófavédelemhez kell benyújtani.
Az erdőgazdálkodók feladata tűzvédelmi pászták kialakítása és karbantartása, tűzveszélyes időszakokban figyelmeztető táblák kihelyezése, erdei tűzrakóhelyek kijelölése és karbantartása, valamint a jogszabály által kijelölt gazdálkodók esetén meghatározott létszám részére tűzoltásra alkalmas eszközök készenlétben tartása a kiemelten tűzveszélyes időszakokban.
Az erdészeti hatóság feladata:
- adatgyűjtés, az erdőtűz adattár karbantartása és adatszolgáltatás az EU felé,
- országos és megyei erdőtűzvédelmi tervek elkészítése és aktualizálása,
- erdészeti és tűzoltási szakemberek részére továbbképzések szervezése,
- a kiemelten tűzveszélyes időszakokban javaslat tétel az VM miniszter részére az országos tűzgyújtási tilalom elrendelésére,
- a kiemelten tűzveszélyes időszakokban megyei vagy regionális tűzgyújtási tilalom elrendelésére,
- tűzgyújtási tilalom idején az erdőbe való belépés korlátozása vagy tiltása.
*
A “Mezőgazdasági tűzvédelmi kisokos” és szabályozások elérhetők itt:
1. A mezőgazdasági erő- és munkagépek tűzvédelmi szabályai
1.1. Kombájnok
1.2. Traktorok
1.3. Mezőgazdasági erő- és munkagépek tűzvédelmi felülvizsgálatának szempontjai
2. Irányított égetés (tarlóégetés) szabályai
3. Aratás, betakarítás, szalmaösszehúzás és bálázás szabályai
4. Szálastakarmányok szárítása
5. Termény és anyagtárolás szabályai