Óriás erdőtűz Kanadában

MTI/AP/The Canadian Press/Jason Franson

Kanada történetének legköltségesebb természeti katasztrófája

Május legelején csaptak fel az első lángok a nyugat-kanadai Alberta tartományban, nagyjából 2 ezer négyzetkilométernyi terület vált porrá és hamuvá másfél hét leforgása alatt. A tűzvésznek csodával határos módon egyelőre nincs sem halálos áldozata, sem pedig sérültje, ám két ember meghalt közlekedési balesetben a tömeges evakuáció során.

A kanadai hatóságok május 4-én rendelték el az ország délnyugati részében fekvő Fort McMurray kiürítését, miután a város környékén erdőtűz ütött ki, amely a heves északi szél miatt gyorsan terjedt is. A tűz megjelenésének oka a rekordkánikula lehetett, a hőmérséklet aznap megközelítette a 30 Celsius-fokot. A város hatóságai a szomszédos tartományoktól és a kanadai központi kormánytól is azonnali segítséget kértek a tűz megfékezésére és a menekülők elhelyezésére.

A következő napokban szükségállapotot hirdettek és további települések – mint Anzac, Gregoire Lake Estates és Fort McMurray First Nation- lakóinak is el kell hagyniuk otthonukat. Több mint 100 ezer ember menekült el, 1.600 épület vált a lángok martalékává, a reptéren pedig az összes kereskedelmi járatot törölték. Kanadai illetékesek azt mondták korábban, hogy ez az eddigi legnagyobb méretű kimenekítési művelet Alberta történetében, de most már arról beszélnek, hogy talán egész Kanadában nem volt soha még ilyen tömeges evakuáció.

Az albertai kormány több mint 1.100 tűzoltót, 145 helikoptert, 138 szárazföldi tűzoltó berendezést és 22 tűzoltó repülőgépet küldött a térségbe, ahol 49 különböző helyszínen keletkezett erdőtűz. Komoly erőfeszítésekbe került, hogy megvédjék a tűztől a fontos infrastrukturális létesítményeket, így az Athabasca folyón átívelő egyetlen hidat és a Fort McMurraybe vezető egyetlen országutat.

Egy hét küzdelem után végre megkezdődhettek a helyreállítási munkálatok a kanadai erdőtűz által legsúlyosabban érintett Fort McMurrayben, ahol az otthonok nagyjából ötöde égett le. Akár még évekig is eltarthat, mire az Alberta tartománybeli település élete visszatér a normális kerékvágásba – közölte a BBC brit közszolgálati adóval egy helyi kormányzati tisztségviselő. A károk mértéke azonban az először gondoltnál lényegesen kisebb: a 80 ezer lelkes település 90 százalékát sikerült megmenteni. A régióban több mint egy hete tomboló erdőtűzben a város 2.400 épülete égett le, 25.000 – köztük az iskolák és kórházak – azonban teljesen ép maradt. Ezen kívül tönkrementek az áramvezetékek, továbbá a gáz- és vízszolgáltatást, a szemétszállítást és az egészségügyi ellátást is helyre kell még állítani. Szakértők szerint mindez hetekig is eltarthat.

A tűzvész kiváltó okainak felderítésében az Elevated Robotic Services speciális drónjai is részt vesznek majd, annak érdekében, hogy a szakemberek átfogó képet kaphassanak a tűz kiindulópontját, és lehetséges okait illetően. Az egyes drónokat különféle kamerákkal szerelik fel, a hagyományos optikai rendszerek mellett infra és ultraviola tartományban rögzítő készülékekkel azonosítják be a legforróbb pontokat, majd számos különféle faktort (szélerősség, szélirány, eltelt idő, stb.) figyelembe véve egy úgynevezett „tűztérképet” készítenek. Jelenleg a tűz mintegy 156 000 hektáros területen pusztít, a drónok segítségével pedig egy hozzávetőlegesen 9 méter sugarú kört tudnak majd kijelölni a szakértők, mint kiindulási pontot. Ezt követően helyszíni nyomozással próbálják majd kideríteni, mi okozhatta a tüzet, kontroll alól kikerülő tábortűz, esetleg villámcsapás.

 

MTI